INSANIA + WAR REPORTER + THE PUBLIC

30.3.2019 – VSETÍN, Tři opice


INSANIA

https://www.insania.cz/

http://bandzone.cz/insania

Insania nám zodpověděla pár otázek, tady to je a díky za rozhovor!

1) Máte za sebou poměrně masivní loňské tour k Vaší zatím poslední desce „Na počátku byl spam“. Jak jej zpětně hodnotíte z hlediska ohlasů, návštěvnosti?

Klíma: Připadne mi, že každé turné je lepší než to předešlé, možná je to tím, že se lidi zase naučili chodit na koncerty a že už jsou ochotní utratit nějaké koruny i za něco jiného, než je lemtání piva v hospodě. Určitě se do toho odráží i přesun informací, stačí vyhodit na FB událost a hned je tam naklikaná spousta lidí. A pozitivní ohlasy nás pozitivně nabíjejí.

2) Přijdete mi jako kapela, která se nejlépe cítí v klubech. Jak vlastně vnímáte situaci a leckdy nedoceněnou práci promotérů? Nepřijde Vám, že je pro ně čím dál těžší konkurovat různým městským agenturám atd.?

Klíma: Nejsme promotéři a z tohoto pohledu to neznáme. Pozitivní je pro nás větší profesionalita, není to zas tak dávno, kdy každý třetí domluvený koncert neproběhl s typickou větou 14 dní před akcí: „to je dobře, že voláš, víš, ono to nějak nevyšlo, ten koncert nebude….“. Městské agentury vnímáme jako přestárlé molochy, které si pustí kapely našeho typu k tělu jen málokdy.

Poly: Velké agentury cílí na velké akce, tudíž tenhle svět nás téměř míjí. Naše manažerka Štěpánka jedná buď přímo s dramaturgy klubů, nebo s menšími promotéry, kteří koncert pořádají.

3) Na vaší tvorbě je v posledních letech výrazný posun směrem k elektronice (výrazná klávesová linka a používání sampleru nebo syntezátoru) podpořené jedovatými dobře srozumitelnými texty. Co Vás k tomu přivedlo nebo inspirovalo?

Tudy: Vyvíjí se to postupně. A není to ani tím, že by synťáky přibývaly, ale tím, že jim kytary uvolňují místo v pasážích, kde to má smysl. Jeden z těch důvodů je právě ten, že chceme, aby bylo dobře rozumět textům.

4) Svoji HC minulost asi těžko zapřete, i když od dob rané Insanie a Skimmed uteklo spoustu času. Jak tuto scénu vnímáte v současnosti? Jaké jsou Vaše postoje k ekologii, právům zvířat a celkově k dnešní době plné spíše negativních věcí?

Klíma: My jsme do takové té true scény nikdy moc nepatřili, snad jen v úplných začátcích, a to jen proto, že jsme se snažili stejně jako ostatní hrát co nejrychleji a co nejhlasitěji. Přátelství z těch dob nám zůstala, ale už delší dobu jsme někde jinde. Spousta negativních věcí nás v dnešní době štve, to je jasné. I když do HC scény nepatříme, postoje máme podobné, každý rozumný člověk přece ví, že nemůže fungovat stylem „po nás potopa“. Většina z nás jsou vegetariáni, snažíme se zanechávat co nejmenší uhlíkovou stopu (i když to při ježdění po koncertech dodávkou moc nejde; zase tak true, abychom jezdili s aparaturou vlakem, opravdu nejsme), třídíme odpad, prostě se snažíme omezit negativní chování na minimum. Nemá smysl někomu něco kázat, takových lidí je tu spousta, stačí začít u sebe.

5) Za ty roky jste odehráli stovky koncertů. Když zavzpomínáte, tak který byl pro Vás něčím opravdu výjimečným v tom pozitivním slova smyslu a naopak tím největším opruzem, kdy jste s tím prostě chtěli praštit?

Klíma: Pro mě jako pro lokálpatriota jsou nejlepší koncerty v Brně. A naopak – já si snad ani nevybavuju nějaký koncert, který by mě vyprudil tak, že bych toho chtěl nechat.

Tudy: K těm strašným bych neřadil ani ty, kde přišlo málo lidí, ale spíš ty, kde jsme měli při hraní extrémní nekomfort. Ať už z důvodu otřesnýho zvuku, nebo katastrofálního zázemí pro kapelu. Ale vzpomínám si jen na dva takový kluby, kde se ta situace i po letech opakovala, takže zase taková hrůza to není.

Naopak těch skvělých, kdy si koncert užíváme společně s fanoušky, bylo za poslední roky tolik, že je těžký něco vypíchnout. Ale jo: křest poslední desky v Brně, kde s námi zahrál i Jan Vozáry z Oceánu a Jan P. Muchow, to byl hodně výjimečnej zážitek, o kterým se mi před čtvrt stoletím ani nesnilo.

Poly: Já bych tady zmínil ještě Vladivojnu La Chia, která s námi na tomhle koncertě sugestivně dala Nebe a Nietzsche.

6) Nadcházející Kancionál Tour jste pojali jako podporu jednomu dosti neobvyklému projektu. Můžeš nám k tomu prozradit více?

Poly: „Kacířův kancionál“ bude multimediální kniha ilustrovaných textů Insanie, komentovaná různými historickými osobnostmi, filozofy a vrahy. Něco víc o ní je možné si přečíst tady: http://www.kaciruvkancional.cz/. Pracuje se na ní už 3 roky a na jaře ji konečně lidem představíme na koncertech, kde si ji budou moct pořídit.

7) Insania vznikla v roce 1987 a pořád hrajete dál. Máte na to nějaký recept? Jak to s Vámi zvládají Vaše partnerky a děti? Mnohdy to musí být časově velmi náročné…Přeci jen moc takto letitých kapel není…

Klíma: Možná to bude znít jako klišé, ale člověk si musí ujasnit priority. A navíc, všechny naše partnerky nás poznaly už jako členy celkem vytížené kapely. A trochu toho brblání se dá vždycky uplatit nějakou korunou „vydělanou“ na koncertě J.

Poly: Pokud můžu mluvit za sebe, tak pochybnosti o tom, jestli mi to stojí za to, jsem měl naposledy před 10 lety. Poslední roky nás naopak motivuje rostoucí zájem lidí o Insanii… přestože je to pro nás teď o dost náročnější, protože skoro všichni máme malé děti.

8) Když se podíváte zpět v čase do svých začátků, tak co se Vám nejčastěji vybaví nebo co si uvědomíte při tom pohledu zpět do historie?

Klíma: Nejlepší odpovědí na to je citát Franty Štroma, frontmana kapely Masters Hammer: když je člověk mladý, má spoustu energie, kterou neumí pořádně využít, a když se to naučí, tak je starý a už mu energii chybí. Zkrátka, ve spoustě věcí jsme kdysi byli pěkní hurvínci, ale nevadilo nám to, protože jsme byli mladí. Dnes jsme starší a už doufám víme, jak na to, nebýt hurvínky.

9) Vaše texty často přímo a až rouhavě naráží na křesťanství nebo současnou společenskou morálku. Jaké k tomu máte pohnutky?

Poly: Jde nám v první řadě o zpochybňování autorit, plivání na ikony, o provokaci. Někdo to rád horké, my to máme rádi jedovaté. „Kolik lidí nasereš, tolikrát jsi člověkem.“ Dnes už nám jde spíš o jakési „noir“ pojetí života, o ironii a sarkasmus.

10) Za dobu své existence jste se jistě potkali s celou řadou zajímavých lidí, kapel a spolupracovníků. Na které rádi vzpomínáte nebo se kterými spolupracujete i nadále? Kdo Vás v tomhle směru nejvíce překvapil a inspiroval?

Tudy: Mě to vlastně baví až teď, že se potkáváme s lidmi, se kterými jsem se potkával na akcích už před dvaceti lety. Všichni jsme se za tu dobu vyklidnili a teď už jsou to samý příjemný setkání. Naposled mi takovu radost udělaly společný koncerty s Bethrayer a s Like Fool. Z těch legendárních kapel byl skvělej koncert třeba s Killing Joke Jaze Colemana.

Poly: V 90. letech nás hodně inspirovali Jolly Joker. Hráli jsme řadu společných koncertů, tenkrát byli JJ na vrcholu, a pro mě osobně je Petr Kumandžas jednou ze zásadních osobností, s kterou jsem se na své cestě potkal.

11) Hodně cestujete na koncerty. Zkus vypíchnout jednu crazy historku pro pobavení z Vašich cest…

Klíma: Kdysi dávno si jeden náš nejmenovaný člen spletl čas našeho setu na jednom nejmenovaném festivalu. Místo v 15 řekl, že hrajeme v 5. V 15 jsme se vesele koupali v nedalekém lomu. Měli jsme na to dostatečnou rezervu a vesele jsme přijeli ve 4 na festival, že máme za hodinu hrát. Celkem oprávněně naštvaný pořadatel se vyptával, co se stalo a proč jsme se neozvali, že nestíháme. Nechápali jsme. Ale hned vzápětí nám to došlo. Od té doby všechno několikrát kontrolujeme.

12) Za ty roky se jistě rádi vracíte na své oblíbené koncertní destinace. Které to jsou a proč?

Poly: To se v průběhu let hodně mění. Osobně mám radost, že k Brnu, které je naší pevností od samého začátku, se jako druhá jistota přidala Praha, kde koncerty v posledních letech hodně šly nahoru. A pak je tu několik měst, kde je to vždy příjemné, protože tam máme spoustu přátel, jako např. Č. Budějovice, Liberec, Hodonín, Uh. Hradiště…

13) Spoustu Vašich fanoušků jistě zajímá, jak je to s novou deskou a zda bude na Vašich nadcházejících koncertech nějaká ochutnávka?

Poly: Letos bychom chtěli nahrát novej singl, ale na celé nové album je ještě brzy. Tenhle rok bude celej ve znamení Kacířova kancionálu, to je pro nás nanejvýš důležitej projekt.

14) Vaše tvorba v sobě mixuje spoustu žánrů. Od HC, crossover, metalu až k nu metalu. Které kapely Vás nejvíce ovlivnily?

Tudy: Faith no More, Waltari. No a Depeche Mode, Camouflage a Oceán, samozřejmě 🙂

Poly: Každej posloucháme maličko něco jinýho. Já poslední dobou ve tvrdé hudbě moc zajímavého nového pro sebe nenacházím, spíš pátrám v moderní alternativní hudbě nebo si hledám úplné hudební úlety. Ale doteď si rád pustím Marilyn Mansona. To je jeden z mála lidí, kterým je trapný stát dlouho na místě (i když z komerčního hlediska by se mu vyplatilo, kdyby dokola vykrádal sám sebe) a hledá si nové cesty.

15) Závěrem nějaký vzkaz pro čtenáře nebo cokoliv, co považujete za vhodné sdělení.

Poly: Stavte se za námi na koncert! A špehujte nás na www.insania.cz nebo na našem Facebooku https://www.facebook.com/insaniacz/. Budeme tam mj. postupně zveřejňovat rozpis všech zastávek Kancionál Tour.

WAR REPORTER (hardcore-punk / Holešov)

https://bandzone.cz/warreporter

THE PUBLIC (hardcore / SK)

https://thepublic.bandcamp.com/

https://myspace.com/publichardcore/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *