V přípravě a jednání

Facebook & RSS

Koncerty

TRABAND

TRABAND

TRABAND - 3 Opice - 11.11.2011

1995-2011 Legendami a humornými průpovídkami opředené lidové vozítko z NDR nebylo tou hlavní inspirací pro název kapely, i když velká podobnost tu je: Také nadělá spoustu kraválu a pěkně vám natřese kosti. Dvoutaktní beat, um-ca, um-ca, polka i pogo.

Hudební styl? Nekomplikované rockové písničky bez sebestředných kytarových sól, s texty, které vyprávějí příběhy. "Odvrácená strana country", "country-punk", "dvoutaktní rock" - takové přívlastky si jejich hudba vysloužila.Skupina Traband to odmítala se slovy "country nehrajeme".

Po letech trpělivého objíždění i do těch nejzačouzenějších putyk a hraní pro pár náhodných návštěvníků si Traband získal jakés takés renomé a pár stovek stálých posluchačů. V této příznivé situaci se změna stylu jevila jako pošetilý čin. Ale stalo se. Poněkud primitivní stavba prvotního Trabandu totiž přestala vyhovovat náročnějším hudebním výletům, a tak byl původní punkovatý dvoutakt přestavěn na dechno-klezmer-turbo-polka-kabaretní pětiválec.Později se tomu začalo říkat "world music", kapela sama si však našla přiléhavější název pro svůj styl: "dechno" - hudba k tanci hraná na dechové nástroje.

Skupina tak po personálních změnách a změně stylu nahrává album "Kolotoč"(2000),které zachycuje Traband v atmosféře končícího století, v čase karnevalu na potápějící se lodi. Veselé písně o nešťastných mužích, padlých ženách, padlých andělech a trosečnících života, koketující s náladami dalšího konce světa a zániku prohnilé civilizace. Album se setkalo v velmi příznivým ohlasem u kritiky, nějaký čas však trvalo, než si na "nový" Traband zvykli i posluchači a tak se Traband úspěšně rozjíždí na své koncerty do celého světa.

S kompletně novým repertoárem a s novým zvukem začal Traband třetí kapitolu své existence a od počátku roku 2007 se znova začíná objevovat na pódiích - nejprve jako "trojbend" (Jarda Svoboda - harmonium, kytary, baskytara, cimbál, zpěv, Jana Modráčková- Kaplanová - kytara, trumpeta, harmonium, zpěv, Václav Pohl - bicí, beatbox, zpěv), později v rozšířeném, čtyřčlenném obsazení (Robert Škarda - tuba, suzafon). Divoké dechno ustupuje do pozadí a nové písně se nesou spíše na klidnějších lyrických vlnách. Po všežravém období, kdy si trabandité přisvojovali takřka jakýkoli hudební styl, přichází snaha rozhlédnout se v domácí krajině. Tuto podobu Trabandu zachycuje album nazvané "Přítel člověka" (2007), za které kapela obdržela cenu Hudební Akademie Anděl 2007 v kategorii Folk & Country. Jeho tvrdším a syrovějším pokračováním je zatím poslední album "Domasa" (2010), se kterým se Traband vrací ke své rockové podobě.Album bylo oceněno jako nejlepší tuzemslé album roku 2010 jak Andělem,ta Českým rozhlasem.

Traband má pořád co říct a je jedno,zda si vypůjčí"Walk on wild side"od Lou Reeda nebo se ponoří do disko vod("Takovej pán"). Vsetínské publikum se tak může těšit na výbornou muziku,která je ďábelským koktejlem country-punku-folku-word music a cikánskou muzikou.

http://www.traband.net/


LEŽERNĚ A V LEŽE

tento bezesporu všem již dobře známý valašský hudební soubor hrající od roku 1996 bude zdatně sekundovat pražskému vozítku z NDR. Jejich pohodová muzika,tak nebude jistě pro tento večer od věci.

 

 

Pátek
11.11.2011

Aktuality

LINKS